ماهک گیربکس خودرو چیست ؟

ماهک گیربکس یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات کل سیستم گیربکس می باشد . سیستمی که وظیفه انتقال نیرو را از موتور به چرخ‌ها را به عهده دارد و آگاهی از شکل کارکرد و ماهیت آن کاری ضروری می باشد . به صورت کلی تعویض دنده ، چه در خودرو های دستی و چه در خودرو های اتومات به شکل یک فرایند صورت می‌ گیرد . قطعه‌ ی ماهک یکی از اصلی ترین مهره‌های این فرایند به حساب می آید که دنده خودرو را با محور آن هم راستا می سازد .

گفته شد که سیستم گیربکس طراحی شده است تا نیرو را از موتور به چرخ ‌ها منتقل کند . نیرویی که توسط موتور تولید شده است ، توسط سیستم گیربکس مدیریت می ‌شود . به عبارتی میتوان گفت که سیستم گیربکس در جهت اعمال نیرو ( به سمت جلو یا عقب ) به کار برده می شود و همچنین وظیفه مدیریت کردن میزان رسیدن نیرو به چرخ‌ ها رابه عهده دارد .

 جعبه دنده ،  قطعه ‌ای از کل سیستم منتقل کننده نیرو می باشد که مدیریت دستی نیرو را برایتان ممکن می سازد . برای این که توسط جعبه دنده کار تنظیم نیرو را بتوانید انجام دهید ، ساختار آن حتما باید شامل قطعاتی مخصوص باشد . از این طرف یکی از این قطعات کلیدی ، ماهک گیربکس می باشد .

تعریفی دیگر از ماهک گیربکس :

سوال : ماهک گیربکس چیست و چرا به آن ماهک گفته می شود ؟ همانطور که در بالا گفته شد ، ماهک قطعه‌ ای کلیدی در کل سیستم گیربکس محسوب می شود . علت نام گذاری این قطعه به ماهک گیربکس چه چیزی می باشد ؟ در حقیقت به دلیل شکل هلالی آن می باشد که این نام را بر این قطعه داده اند و آن را از نظر ظاهری به طور کاملا متمایز از سایر قطعه های گیربکس می سازد .

برای درک بهتر عملکرد ماهک ، نیاز است بدانید که تعویض دنده فرایند قفل شدن چرخ دنده‌ ها می باشد . هر دنده‌ ای که آن را بخواهید جا بیندازید ، بخش چرخ‌ دنده‌های مخصوص ‌به‌ خودش را دارد . با جا افتادن هر دنده ،سبب قفل شدن قسمت چرخ دنده‌ های مرتبط با آن می ‌شوند .

ماهک با حرکت خود سبب به حرکت در آمدن کشویی دنده نیز می باشد . در نهایت به حرکت درآمدن کشویی دنده ، باعث فعال شدن بخش چرخ دنده‌ های مدنظر می ‌شود . در نهایت گفته می شود بعد این تغییرات ، دنده جا خورده می شود . البته در نظر داشته باشید که ماهک ، بر روی اهرمی به اسم میل ماهک سوار شده است .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع کلیک کنید