ایموبلایزر چیست؟

یکی از موضوعاتی که در سالیان اخیر، تولیدکنندگان خودرو را به چالش کشیده است، موضوع ربایش خودرو توسط سارقان است. تولیدکنندگان خودرو در سالیان اخیر همواره نهایت تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با افزایش ایمنی خودرو و تعبیه سیستم‌های ضدسرقت، ربایش خودرو توسط سارقان را ناممکن سازند. یکی از تمهیداتی که تیم طراحی شرکت‌های سازنده خود را برای جلوگیری از سرقت در نظر گرفته‌اند، ایموبلایزر نام دارد. این سیستم ضدسرقت به‌منظور جلوگیری از استارت‌زدن و روشن‌کردن خودرو بدون سوئیچ در نظر گرفته شده و می‌تواند تا حد زیادی احتمال ربایش خودرو را کاهش دهد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به ایموبلایزر بپردازیم و با این سیستم ضدسرقت بیش از پیش آشنا شویم؛ بنابراین، اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در رابطه با این موضوع اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

این سیستم ضدسرقت چگونه عمل می‌کند؟

امروزه شرکت‌های سازنده خودرو، در طراحی خودروهای مدرن خود از سیستم نرم‌افزاری و سوئیچ ایموبلایزر بهره می‌گیرند. در این خودروها، قفلی نرم‌افزار بر روی رایانه خودرو تنظیم می‌شود و تا زمانی که کد ورودی با رمز قفل نرم‌افزاری مطابقت نداشته باشد، خودرو روشن نخواهد شد. باتوجه‌به ساختار این سیستم ضدسرقت، در صورتی که سوئیچ اصلی خودرو موجود نباشد، روشن‌کردن خودرو مقدور نخواهد بود. هنگامی که خودرو در مرحله تولید قرار دارد، سوئیچ کد مخصوص قفل نرم‌افزاری را دریافت کرده و زمانی که شما سوئیچ را با هدف روشن کردن خودرو، می‌چرخانید، این کد مخصوص توسط رایانه خودرو پردازش می‌شود. در صورتی که کد ورودی سوئیچ و رمز قفل نرم‌افزاری یکسان باشد، خودرو روشن خواهد شد. با این تفاسیر می‌تواند مدعی شد که این سیستم ضدسرقت می‌تواند تا حد زیادی از سرقت و ربایش خودرو جلوگیری به عمل آورد.

اجزاء تشکیل‌دهنده این سیستم ضدسرقت

باتوجه‌به توضیحاتی که در بخش قبلی ارائه کردیم، بدیهی است که بخشی از اجزاء تشکیل‌دهنده این سیستم ضدسرقت می‌بایست بر روی سوئیچ و بخشی نیز در خودرو قرار گرفته باشند. برد موجود در سوئیچ خودرو، حافظه سوئیچ، برد ایموبلایزر موجود در زیر فرمان و قفل نرم‌افزاری تعبیه‌شده بر روی رایانه خودرو، این سیستم ضدسرقت را تشکیل می‌دهند.

نقش امنیتی سیستم ایموبلایزر

برای اینکه این سیستم بتواند از ربایش خودرو جلوگیری کند، می‌بایست بر سیستم سوخت‌رسانی، موتور استارت و سیستم جرقه‌زنی شمع‌ها کنترل داشته باشد. از این رو، می‌توان قطع جرقه شمع‌ها، جلوگیری از پاشش سوخت، قطع‌کردن برق مثبت با چرخش سوئیچ و قطع برق پمپ بنزین و انژکتورهای خودرو را به‌عنوان نقش امنیتی این سیستم در نظر گرفت.

در صورت گم‌کردن سوئیچ، چگونه می‌توان خودرو را روشن کرد؟

کد تعریف‌شده بر روی رایانه خودروهای تولید داخلی، قابل تغییر است و در صورتی که سوئیچ خود را گم کنید، می‌توانید کد قبلی را غیرفعال و کدی جدید را جایگزین آن کنید. اما در اغلب خودروهای وارداتی چنین امکانی وجود ندارد و در صورتی که سوئیچ خود را گم کنید، می‌بایست برای بازیابی کد سوئیچ یا ساخت کلید جدید، به اطلاعات رایانه خودروی خود را دسترسی پیدا کنید.

در صورتی که سوئیچ یدک خودرو موجود باشد، می‌توان سوئیچی جدید خرید و تنظیمات سوئیچ جدید را طبق سوئیچ یدک تنظیم کرد.

آیا می‌توان از این سیستم ضدسرقت به‌جای دزدگیر استفاده کرد؟

دزدگیر نیز از دیگر سیستم‌های ضدسرقت است که مالک می‌تواند بر روی خودروی خود نصب کند؛ اما برخی از افراد تصور می‌کنند که برخورداری خودروی‌شان از ایموبلایزر باعث می‌شود که دیگر نیازی به دزدگیر وجود نداشته باشد. این تصور اشتباه است؛ زیرا عملکرد دزدگیر و ایموبلایزر کاملاً متفاوت است و هیچ یک از این دو سیستم ضدسرقت نمی‌توانند جایگزین دیگری شوند. عملکرد دزدگیر به شکلی است که مالک خودرو را متوجه عمل سرقت می‌کند؛ اما ایموبلایزر چنین عملکردی ندارد و تنها از روشن‌کردن و ربایش خودرو جلوگیری به عمل می‌آورد. در صورتی که سارق بتواند درب خودرو را باز کند؛ حتی اگر نتواند خودرو را روشن و به مکانی دیگر منتقل کند، می‌تواند وسایل شخصی و قطعات خودروی شما را به سرقت ببرد. از این رو، پیشنهاد می‌شود حتی اگر خودروی شما از سیستم ضدسرقت مذکور برخوردار است، حتماً نصب دزدگیر را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

نشانه‌های بروز مشکل در این سیستم ضدسرقت

در صورتی که یکی از نشانه‌های بازنشدن درب‌های خودرو، نچرخیدن کلید در مغزی سوئیچ، خاموش‌نشدن آژیر هشدار، روشن‌نشدن خودرو، مشکل در قفل مرکزی و قفل‌شدن درب‌ها را مشاهده کردید، ممکن است سیستم ضدسرقت ایموبلایزر خودروی شما دچار مشکل شده باشد. در چنین وضعیتی شما می‌بایست برای رفع مشکل این سیستم ضدسرقت به تعمیرگاه مربوطه مراجعه نمایید و مشکل خودروی خود را حل کنید.

گفتار پایانی

اگر خودروی شما از سیستم ضدسرقت ایموبلایزر برخوردار است، می‌توانید تا حد زیادی از بابت امنیت خودرو و عدم ربایش آن آسوده‌خاطر باشید؛ اما باید به یاد داشته باشید که هیچ راهکار امنیتی، عملکرد صددرصدی ندارد و ممکن است که خودروی شما دچار سرقت و ربایش شود؛ بنابراین، همواره استفاده از سایر سیستم‌های ضدسرقت و راهکارهای امنیتی مانند دزدگیر، قفل فرمان، قفل پدال و… را در دستور کار خود قرار دهید. در پایان امید است که این مطلب موردتوجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع : emdad102.com

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع کلیک کنید